Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek

włącz .

 

REALIZACJA ZADANIA NR 10

Z PROJEKTU BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ

w Zespole Szkół Specjalnych w Szubinie

 

            Zagadnienie, które wybraliśmy do realizacji ostatniego zadania jest co roku aktualizowane i przypominane w każdej klasie.  Związane jest z bezpieczeństwem uczniów na wycieczkach i w czasie biwaków – „Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek”. Wychowawcy otrzymali pomocnicze materiały do wykorzystania na zajęciach ze swoimi uczniami. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności aktywnego spędzania czasu oraz przewidywania zdarzeń przyczynowo – skutkowych. Dzieci i młodzież przypomnieli sobie także o zasadach zachowania się w miejscach publicznych, o dobraniu odpowiedniej odzieży do wyjścia, a także o zabraniu ze sobą odpowiedniego prowiantu.

            W poszczególnych klasach zajęcia przebiegały w podobny sposób wg scenariusza:

  1. Na początku uczniowie odpowiadali na pytania, czy lubią brać udział w szkolnych wycieczkach i dlaczego.
  2. Następnie nauczyciel z uczniami ustalał czynniki, które warto wziąć pod uwagę organizując wycieczkę i zapisywali swoje spostrzeżenia na kartce.
  3. Potem uczniowie wskazywali na ilustracjach jaki ekwipunek i jaki ubiór potrzebny będzie na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, a jaki na wycieczkę do Bydgoszczy.  W razie czego uczniowie dorysowywali własne pomysły.
  4. Uczniowie wraz z nauczycielem zapisywali także potrzebny prowiant na wycieczkę.
  5. Na zakończenie zajęć uczniowie wysłuchali także informacji o zasadach, których nie wolno łamać w czasie wycieczek przekazanych przez wychowawcę, a które uczniowie wspólnie powtórzyli.

Zakończono zajęcia takim oto wnioskiem:

Wycieczki pozostawiają niezapomniane wrażenia, a tylko od nas zależy, czy będą to wrażenia miłe. Udane wycieczki to te, z których wszyscy wracają zadowoleni, ale przede wszystkim zdrowi i cali. Różne zakątki kraju są przecież tak piękne, a wędrówki po nich wcale nie muszą nieść ze sobą zagrożeń.

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie