35-lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie

Mikołajki w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

włącz .

5 grudnia 2018 r., dzięki wsparciu sponsorów, dzieciaki udały się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, by poznać tajniki praw fizyki i przyrody.

Na parterze już przy samym wejściu zachwyciło nas ogromne Wahadło Foucaulta. Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie odbiorcom doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Toruńskie Wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg. Pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach.

Pierwsze piętro wprowadziło nas w świat obrotów, co bardzo zawróciło nam w głowach. Głównym tematem tej autorskiej wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika oraz do dominującego eksponatu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Wahadła Foucaulta.

W skład wystawy, prócz Wahadła Foucaulta, wchodzi dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Stanowiska rozmieszczono w dwóch strefach w jednolicie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej. Strefa Maszyny – zawiera stanowiska mechaniczne związane z zastosowaniem koła oraz wybranych maszyn prostych, zaś strefa Obroty eksponaty związane z Układem Słonecznym, poszukiwaniem planet oraz podróżami kosmicznymi.

Wystawę wzbogacono o różnorodne elementy multimedialne, które ułatwiają przedstawianie omawianych zjawisk.

Na drugim piętrze czekała na nas rzeka. Dla uczniów zmieniła się w rzekę zabawy i marzeń. Motywem przewodnim tej autorskiej wystawy jest rzeka i jej otoczenie. Projektując wystawę nawiązano do nadwiślańskiego charakteru Torunia, do roli jaką w jego rozwoju odgrywała i nadal odgrywa Wisła. Wystawa prezentuje rzekę jako element kształtujący środowisko i różne ekosystemy. Pokazany jest też wpływ rzeki na życie ludzi oraz możliwości jej gospodarczego wykorzystania.

Na wystawie można także obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne i umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych. Wystawę wzbogacają stanowiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej oraz ekologicznej.

Trzecie piętro, to prawdziwe przeŻYCIE. Zajrzyj do wnętrza kretowiska,  lisiej nory i ula! W domku na drzewie odwiedź sawannę i dżunglę amazońską! Weź udział w wyścigu ciężarówek! Zbuduj kolorowy tor dla piłeczki! Odgadnij którędy poleci chustka w kolorowej maszynerii! Motywem przewodnim wystawy jest przygoda, którą każdy z Was może przeŻYĆ. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wystawa pełni funkcję edukacyjną, dzięki odpowiedniemu doborowi tematyki stanowisk, a także atrakcyjnemu sposobowi przekazu treści. Zobaczycie na niej eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.

Na czwartym piętrze, to dopiero była zabawa! Pracownia kreatywna przeBUDOWA została wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM. Został on stworzony przez amerykańskiego architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

Piąte piętro, to ludzkie idee przenikające różne sfery życia. Interdyscyplinarna wystawa stała IDEE łączy nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki.  Znajdziecie tu 21 interaktywnych eksponatów oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji  tworzące niezwykłą przestrzeń.  Centralnym elementem wystawy jest eksponat Szepcząca ściana,  wokół którego rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji, Sztuki i piękna, Życia oraz Konstruktora.  Tematyka eksponatów w strefach przeplata się ze sobą, tworząc opowieść o ludzkich ideach przenikających różne sfery życia.  Na wystawie dowiecie się jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej. Zwolennicy nowoczesnych technik ekspresji zaprezentują swoją indywidualność tworząc niepowtarzalne świetlne obrazy. Zapaleni majsterkowicze  przekonają się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja.  Wystawa zawiera eksponaty dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.  Tu każdy znajdzie coś co go poruszy i zostanie na długo w pamięci.

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie